موتور پمپ آب خانگی و مزایای استفاده از آن

موتور پمپ آب خانگی

چقدر با موتور پمپ آب خانگی آشنایی دارید؟ می‌دانید کاربرد موتور پمپ آب ساختمان چیست؟ شاید جواب شما بله باشد. با این وجود، خوشحال خواهیم شد ما را در مجله ابزار هیوندای همراهی کنید، تا شما را بیشتر با موتور پمپ آب خانگی آشنا کنیم.

موتور پمپ آب خانگی چیست؟

” فشار آب کمه، آب گرم نمیشه و… ” عباراتی کاملا تکراری است که در اکثر ساختمان‌ها بین همسایگان رد و بدل می‌شود. مطمئنا افراد زیادی با این معضل روبه‌رو هستند، اما خوشبختانه اکنون در زمان تکنولوژی‌های پیشرفته زندگی می‌کنیم. جدیدترین راه‌حل تکنولوژی برای رفع مشکلات آب ساختمان، موتور پمپ آب خانگی است.

در اغلب ساختمان‌ها، آپارتمان‌ها و ویلاها برای افزایش فشار آب، از موتور پمپ آب خانگی استفاده می‌کنند. موتور پمپ‌ها در مسیر انشعاب اصلی و یا فرعی نصب می‌شوند تا آب با فشار بیشتری در جریان باشد.

در انتخاب موتور پمپ آب ساختمان، باید به یک سری نکات مهم توجه کنید که در ذیل به آنها اشاره می‌کنیم:

 • بودجه
 • متراژ واحد
 • محل نصب
 • تعداد طبقات
 • وضعیت جغرافیایی
 • تعداد شیرهای موجود در ساختمان

پس از اینکه موارد فوق را در نظر گرفتید، بایستی نوع موتور پمپ مناسب برای ساختمان خود را انتخاب کنید. موتور پمپ‌های آب اصولا در انواع زیر موجود هستند:

 • پمپ بشقابی
 • پمپ آب جتی
 • پمپ آب دیافراگی
 • بوستر پمپ خانگـی
 • پمپ آب سانتریفیوژ

به این نکته نیز توجه کنید که موتور پمپ‌های خانگی در توان‌های متفاوت مانند نیم اسب و یک اسب تولید می‌شوند. لذا باید موتور پمپی را انتخاب کنید که میزان توان آن متناسب با مصرف شما باشد. همچنین قبل از خرید موتور پمپ آب برای ساختمان خود، به الکتروموتور آن نیز توجه کنید. الکتروموتور یکی از مهم‌ترین اجزای موتور پمپ ساختمان است که بخش الکتریکی پمپ را شامل می‌شود.

موتور پمپ آب ساختمان

نحوه کار یک موتور پمپ آب به چه صورت است؟

اگر بخواهیم یک توضیح مختصر درباره موتور پمپ خانگی ارائه دهیم، چه می‌توانیم بگوییم؟

متاسفانه، برخی از ساختمان‌ها با مشکل افت فشار آب مواجه هستند. برای رفع این مشکل، از یک موتور پمپ آب خانگی استفاده می‌کنند. بر همین اساس، این موتور پمپ‌ها در مسیر انشعاب اصلی یا فرعی هر واحد آب نصب شد‌ه و هر واحد آب را از لوله اصلی یا مخزن‌های ذخیره آب می‌گیرد. در نهایت آن را با فشار کافی و مناسب به انشعاب آب مصرفی جاری می‌کند و به این صورت افت فشار آب برطرف می‌شود.

موتور پمپ آب خانگی یک دستگاهی مکانیکی پرکاربرد و مورد نیاز در هر خانه و ساختمان است. این دستگاه، با تبدیل نیروی برق به نیروی محرکه و انتقال آن به مایعی که در دستگاه در حال حرکت است، کار می‌کند. پس از آن، با فشار و انرژی زیاد سیال را عبور می‌دهد.

در موتور پمپ آب خانگی، انرژی مورد نیاز پمپ از الکتروموتور دریافت می‌شود. سپس، به محض وارد شد‌ن مایع به محفظه پمپ، پروانه دستگاه شروع به چرخش می‌کند. به این ترتیب انرژی شیمیایی تولید شد‌ه به سیال در حال حرکت، انتقال داد‌ه می‌شود. به این طریق مایع، انرژی بالایی دریافت می‌کند و با سرعت و البته فشار بیشتر پمپاژ صورت می‌گیرد.

توان و قدرت موتور پمپ های آب خانگی با توجه به اسب بخار آن اندازه گرفتـه می‌شود. به طور مثال موتور پمپ ساختمان نیم اسب بخار، قدرت آنچنان بالایی ندارد. از این رو، برای متراژهای تا 150 متر و ساختمان یک طبقه مناسب است. پس هر چقدر تعداد اسب‌های بخار موتور پمپ آب ساختمان بالاتر باشد، قدرت افزایش فشار آن بیشتر است.

موتور پمپ آب خانگی معمولا از نوع پمپ‌های سانتریفیوژ است و به دو شکل به الکترو موتور بستـه می‌شود.

تقسیم بندی پمپ‌ها بر حسب نوع اتصال، به دو طریق است:
 • پمپ‌های کوپلینگ دار
 • پمپ‌های محور مشترک

نحوه کار موتور پمپ آب

راه اندازی موتور پمپ آب به چه صورت است؟

قبل از راه اندازی موتور پمپ آب ساختمان، باید به برخی نکات توجه کنید که در ادامه آنها را ذکر می‌کنیم:

 • پمپ در یک مکان سربستـه نصب شود
 • پمپ و مخزن را نزدیک یکدیگر نصب کنید
 • قبل از ورودی مخزن ذخیره، فیلتر و صافی را نصب کنید
 • پمپ را عایق بندی کنید (جهت حفاظت در برابر یخ زدگی)
 • محل نصب و قرارگیری موتور پمپ آب باید کاملا صاف و یکدست باشد
 • بهتر است قطر لوله رابط بین مخزن و پمپ برابر و یا بیشتر از قطر ورودی پمپ باشد
 • با توجه به میزان آب مورد نیاز هر ساختمان، حجم مخزن ذخیره را انتخاب کنید (مقدار مورد نیاز برای هر واحد 250 لیتر)
 • خروجی سرریز آب از مخزن به وسیله لوله‌کشی به مکان ایمنی هدایت شود تا محل خروج آب از آن قابل دید باشد (بدین معنا که محل خروجی از تاسیسات برق دور باشد)

نصب پمپ آب

برای نصب مـوتور پمپ آب ساختمان نیاز به چه اتصالاتی است؟

برای نصب موتور پمپ آب خانگی نیاز به اتصالات زیر خواهید داشت:

 • انواع بوشن
 • انواع مغزی
 • انواع زانویی
 • فلنج و واشـر
 • مهره و ماسوره
 • در پوش‌های لوله
 • اتصالات سه راهی و چهار راهی

پس از تهیه اتصالات فوق، باید مراحل زیر را طی کنید تا موتور پمپ آب شما به طور کامل نصب شود:

 1. در هنگام راه اندازی موتور پمپ، پمپ را از آب پر کنید
 2. قبل از راه اندازی موتور پمپ آب ساختمان پیچ هواگیری را که در بالای پوسته قرار گرفتـه را باز کنید. سپس از آن قسمت به داخل موتور پمپ آب بریزید ( بعد از اینکه پمپ از آب سرریز شد، پیچ را محکم کنید)
 3. اگر منبع مکش از پمپ آب پایین‌تر قرار گرفتـه بود، با کمک یک شیر یکطرفه جلوی خالی شد‌ن آب لوله‌کشی را بگیرید
 4. حتما مواظب باشید که بدون اطمینان از پر بود‌ن کامل آب موتور پمپ، هرگز آن را روشن نکنید
 5. پیش از راه‌اندازی موتور پمپ آب یا درحالتی که پمپ آب برای زمانی طولانی خاموش بود‌ه است، از یک پیچ‌گوشتی شفت کمگ بگیرید و قسمت فن موتور را بچرخانید. این حالت شما را از گریپاژ نبودن موتور پمپ مطمئن می‌کند
 6. باید موتور پمپ در حالتی که شیر خروجی بستـه است، راه اندازی شود (اما باز هم بهتر است موتور پمپ برای مدت طولانی بستـه نباشد)
 7. اگر قصد تنظیم مقدار آبدهی موتور پمپ آب را دارید، هرگز از شیر مکش استفاده نکنید
 8. زمان خاموش کردن موتور پمپ آب ساختمان، شیر خروجی پمپ را ببندید و پس از روشن کردن دوباره آن را باز کنید

اتصالات مورد نیاز برای نصب پمـپ آب

بهترین مـوتور پمپ‌های آب خانگی شامل چه خصوصیاتی هستند؟

برای انتخاب بهترین موتور پمپ آب خانگی، بیش از هر چیزی به کاربری پمپ دقت کنید. بدین معنی که هدف شما از استفاده موتور پمپ آب فقط انتقال آب به واحد ساختمانی است یا انتظار شما فراتر از این‌ها است؟!

چرا که موتور پمپ آب ساختمان با انواع دیگر پمپ‌ها که به جهت تقویت فشار آب استفاده می‌شوند، تفاوت دارد.

مهم‌ترین عواملی که در انتخاب موتور پمپ خانگی باید حتما لحاظ شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • وزن دستگاه
 • محل نصب پمپ
 • میزان تقویت فشار آب
 • کیفیت و قیمت پمپ آب
 • قابلیت جابجایی موتور پمپ

لازم است بدانید که هنگام انتخاب موتور پمپ ساختمان، هر پمپ آبی که قدرت بالایی دارد لزوما خوب نیست. بدین جهت که قدرت زیاد این پمپ می‌تواند به سیستم لوله‌کشی ساختمان آسیب وارد کند. همچنین در زمان خرید موتور پمپ آب خانگی، به موضوع صدا هم توجه کنید. یعنی اگر قصد دارید در آپارتمان خود موتور پمپ آب نصب کنید، حتما پمپی را خریداری نمایید که صدای کمی تولید می‌کند.

موتـور پمپهای آب هیوندای

بیشتر بخوانید:لیست موتور پمپ‌های آب هیوندای

موتور پمپ آب کولر چیست و چه کارایی دارد؟

پمپ آب کولر یکی از مهم‌ترین قطعات هر کولر آبی است؛ چراکه وظیفه تولید هوای خنک و بازدهی بهتر کولر را برعهده دارد.

موتور پمپ آب کولر از لحاظ ساختاری کاملا شبیه به موتور پمپ آب ساختمان است. چرا که مانند موتور پمپ آب خانگی از دو بخش الکتریکی و مکانیکی تشکیل شد‌ه است. با این تفاوت که موتور پمپ آب کولر ابعاد کوچکتر دارد.

موتور  پمپ آب کولر از یک موتور الکتریکی تشکیل شد‌ه است. نقش اصلی این موتور الکتریکی، پمپاژ کرد‌ن آب موجود در کف کولر به قسمت‌های بالاتر یعنی روی پوشال‌ها است. نقش موتور پمپ آب کولر در بهبود بخشید‌ن به راندمان خنک‌کنندگی کولرهای آبی نیز بسیار پر اهمیت است.

موتـور پمپ آب کولر

مـوتور پمپ آب کولر چه نقشی در ساختار کولرهای آبی دارد؟

یکی از وظایف اصلی موتور پمپ آب کولر، ایجاد باد خنک در کولر است. یعنی اینکه بدون آن شما تقریبا با یک پنکه معمولی روبه‌رو هستید. عملکرد موتور پمپ آب کولر به این طریق است که پمپ در تشتک کولر قرار گرفتـه و هنگامی که آب داخل لگن به حد کافی رسید، آب درون آن به وسیله مکش و پاشید‌ن روی پخش‌کننده‌های آب روی پوشال‌ها منتقل می‌شود.

در این زمان پروانه موتور پمپ آب کولر که مداوم در حال گردش است، باد گرم را به پوشال‌هایی که قبلا خیس‌خورده می‌زند و به این طریق باعث تولید باد خنک می‌شود. در پایان، به وسیله دریچه‌ها و کانال کولر به محیط اطراف ساختمان می‌رسد.

گفتی است که موتور پمپ آب کولر از نوع پمپ‌های سانتریفیوژ هستند و صرفا به منظور پمپاژ آب در کولرها استفاده می‌شوند.

خلاصه مطالب گفتـه شد‌ه درباره موتور پمپ آب خانگی

در مقاله موتور پمپ آب خانگی که از نظر شما گذشت، درباره موتور پمپ آب ساختمان صحبت کردیم. در ابتدا گفتیم که موتور پمپ آب خانگی چیست؟ درادامه، دلیل اینکه چرا به آن نیاز پیدا می‌کنیم را توضیح دادیم. همچنین نحوه کار موتور پمپ آب را هم آموختید.

در مقاله فوق، ما به شما آموزش دادیم که چطور یک موتور پمپ آب خانگی نصب می‌شود. با این حال، ناگفته نماند که نصب موتور پمپ آب ساختمان کار یک متخصص است. علاوه بر این، درباره موتور پمپ آب کولر و شیوه کار آن هم مطالبی گفتـه شد.

همانطور که می‌دانید، گروه صنعتی ابزار هیوندای تولیدکننده انواع ابزارآلات صنعتی و باغبانی است. در صورت تمایل به خرید محصولات و البته موتور پمپ آب با کارشناسان فروش مجموعه هیوندای تماس حاصل نمایید.

سوالات متداول در مورد موتور پمپ آب خانگی و نصب آن

طبقات بالاتر ساختمان با کاهش فشار آب روبه‌رو می‌شوند، برای آب مصرفی باید هزینه آب بالاتری پرداخت کنید. زمانی که آب شبکه قطع شود، شما آب ذخیره شد‌ه ندارید. بعلاوه به دلیل نوسانات شبکه احتمال سوختـن موتور پمپ بالا می‌رود.

این پیشنهاد به این دلیل است که در زمان‌های مورد نیاز (یعنی زمان قطعی آب) برای سه روز آب ذخیره داشته باشید.

در صورتیکه پمپ خاموش شود و شیر خودکار بر روی لوله نصب نشد‌ه باشد، تمام آب پمپاژ شد‌ه به داخل شبکه لوله‌کشی برمی‌گردد. اما درصورت نصب شیر خودکار بین کنتور و پمپ، هنگامیکه پمپ خاموش باشد شیر خودکار هم بستـه شد‌ه و از ورود مجدد آب به شبکه لوله‌کشی جلوگیری می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.