انواع تیلر کشاورزی در ایران و کاربرد هریک از آنها

انواع تیلر کشاورزی

تیلر کشاورزی یا کلتیواتور یکی از ضروری‌ترین ادوات و ماشین‌آلات کشاورزی است. این ماشین به‌نوعی یک تراکتور کوچک است که شاسی، موتور و گیربکس دارد و در صنعت زراعت و باغبانی کاربرد فراوانی دارد. برای آشنایی بیشتر با انواع تیلر کشاورزی تا انتهای این مقاله از ابزار هیوندای با ما همراه باشید.

کاربرد تیلر کشاورزی

تیلر کشاورزی در مراحل گوناگون کشاورزی از جمله کاشت، داشت و برداشت محصولات به کار می‌رود. برای شخم‌زنی، مرزکشی، برداشتـن علف‌های هرز، هموارسازی زمین و سله‌شکنی و پاکنی دور درختان از این ماشین کوچک و کاربردی استفاده می‌کنند.

 این دستگاه قابلیت اتصال به انواع خیش، گاوآهن، چرخ خاکورز، سمپاش، روتیواتر و غیره را دارد. قیمت تیلرهای نسبت به تراکتورها ارزان‌تر بوده و هزینه نگهداری و تعمیر پایین‌تری دارند. تیلرها با مصرف سوخت کم نسبت به تراکتورها می‌توانند برای کار در انواع خاک‌ها و زمین‌ها از جمله شالیزارها استفاده شوند.

همچنین به علت سایز کوچک این ماشین می‌توان به انواع فضاهای غیرقابل دسترس در باغ‌ها و مزارع دسترسی پیدا کرد.

کاربرد تیلر کشاورزی

مقاله پیشنهادی: بهترین تیلرهای کشاورزی را بشناسید

انواع تیلر های کشاورزی از لحاظ موتوری یا دستی

 • تیلرهای دستی

تیلرهای دستی نسبت به تیلرهای موتوری کوچک‌تر بوده و جابه‌جایی راحت‌تری دارند. این نوع تیلرها برای انجام کارهای ساده ی باغ مناسب بوده و طبیعتا برای کارهای سنگین‌تر مثل حاکورزی به کار نمی‌روند.

 • تیلرهای موتوری

همان‌طور که گفتـه شد این نوع تیلرها نسبت به تیلرهای دستی بزرگتر هستند و برای انجام کارهای سنگین‌تر مناسبند.

انواع تیلر های کشاورزی از لحاظ سوخت

تیلرهای موتوری کشاورزی در انواع مختلف دیزلی یا گازوئیلی و بنزینی تولید می‌شوند.

 • تیلرهای بنزینی

برای انجام کارهای سبک مزرعه از تیلرهای بنزینی استفاده می‌شود. این نوع تیلرها سایز کوچک‌تری داشتـه و به سوخت پایینی نیاز دارند.

 • تیلرهای دیزلی یا گازوئیلی

 تیلرهای دیزلی یا گازوئیلی سایز بزرگ‌تری دارند و قدرتشان بیشتر است و برای انجام کارهای سنگین‌تر باغداری مناسب‌تر هستند. لازم به ذکر است که هزینه سوخت این نوع تیلرها پایین‌تر است.

انواع تیلرهای کشاورزی از لحاظ ساختار

تیلرهای کشاورزی به دو دسته تیلرهای هندلی و تیلرهای استارتی تقسیم می‌شوند:

 • تیلرهای هندلی

توجه نمایید که برای روشن کردن تیلرهای هندلی باید از طناب کمک بگیرید و دستگاه را روشن نمایید.

 • تیلرهای استارتی

تیلرهای استارتی به کمک باتری و استارت روشن می‌شوند.

انواع تیلرهای کشاورزی از لحاظ نوع دنده

تیلرهای کشاورزی دو دنده متفاوت دارند:

 • دنده سبک

تیلر دنده سبک برای استفاده با سرعت بالا و قدرت موتور کم طراحی و تولید شده است؛ معمولا برای انجام انواع کارهای سبک که نیاز به قدرت چندان زیادی ندارند از دنده سبک استفاده می‌کنند.

 • دنده سنگین

تیلر دنده سنگین قدرت موتور بالایی دارد و سرعت پیشروی‌اش کمتـر است؛ بنابراین برای انجام انواع کارهای سنگین‌تر که به قدرت بالایی نیاز دارند مثل شخم‌زنی زمین‌های لجن‌زار و شالیزار از دنده سنگین استفاده می‌کنند.

انواع تیلر کشاورزی به لحاظ نوع چرخ

معمولا تیلرهای کشاورزی دو چرخ دارند که یا از جنس پلاستیک هستند و یا از جنس آهن.

 • چرخ‌های پلاستیکی

این نوع چرخ‌ها برای کارهای سبک کشاورزی مناسب هستند. قیمت این نوع چرخ‌ها ارزان‌تر است و به‌طورمعمول بر تیلرهای کوچک و متوسط نصب می‌شوند.

 • چرخ‌های آهنی پره‌دار

جنس این نوع چرخ‌ها سخت و متراکم بوده و به علت شیارهایی که دارند به هوادهی و شخم‌زنی زمین کمک بسیاری می‌کنند.

 • چرخ‌های آهنی استوانه‌ای

این نوع چرخ‌ها به علت داشتن شکل استوانه‌ای برای کار بر روی زمین‌های آبگیر مانند شالیزارها مناسب هستند.

انواع تیلرهای کشاورزی

صفحه پیشنهادی: لیست تیلرهای کشاورزی هیوندای

مزایای استفاده از تیلر کشاورزی

 • تیلرهای کشاورزی به علت سایز کوچکی که دارند نسبت به تراکتورهای بزرگ‌تر قیمت مقرون‌به‌صرفه‌تری دارند.
 • جابه‌جایی این ماشین راحت‌تر بوده و دسترسی به فضاهای دشوار را امکان‌پذیر می‌سازد.
 • به کمک این ماشین می‌توان با آماده‌سازی و تهویه خاک و از بین بردن انواع قارچ‌ها و علف‌های هرز و درکل عوامل مضر خاک، کیفیت محصولات کشاورزی را بهبود داد .
 • به کمک این ماشین سرعت کار بالاتـر می‌رود.
 • تعمیر و نگهداری از این ماشین‌ها بسیار آسان و ارزان است.
 • آلودگی صوتی کمی دارد و به علت صدا و لرزش پایین فشار کمی به اپراتور وارد می‌کند.

نکات خرید تیلر کشاورزی

هنگام خرید تیلرهای کشاورزی باید به مجموعه نکاتی توجه شود. این نکات عبارتند از:

 1. قدرت و توان تیلر کشاورزی: تیلرهایی که قدرت کمتـر از 9 اسب بخار دارند برای کارهای باغداری و تیلرهای پرقدرت‌تر از آن برای انجام کارهای کشاورزی مناسب هستند.
 2. سوخت تیلر کشاورزی: هزینه سوخت تیلرهای بنزینی بالاتـر و گران‌تر از تیلرهای دیزلی است؛ اما باید توجه کنید که هزینه نگهداری تیلرهای دیزلی یا گازوئیلی بیشتـر از تیلرهای بنزینی است.
 3. کاربرد دستگاه: در صورت انجام کارهای سبک‌تر پیشنهاد می‌شود از تیلرهای دستی و بنزینی و در صورت انجام کارهای سنگین‌تر از تیلرهای دیزلی استفاده نمایید.
 4. مساحت زمین: برای کار در زمین‌های کوچک تا بزرگ، به ترتیب باید از تیلرهای دستی، بنزینی و گازوئیلی استفاده شود.
 5. سیستم انتقال نیرو: در کل تیلرها یا به کمک تسمه و یا به‌طور کوپل مستقیم نیرو را به ادوات انتقال می‌دهند. انواع تیلرهای تسمه‌ای نسبت به تیلرهای کوپل مستقیم ضعیف‌تر هستند.
 6. مدل و برند تیلر کشاورزی: تیلرهای کشاورزی همانند سایر ادوات کشاورزی در برندها و مدل‌های مختلفی تولید می‌شوند. طبیعی است که برندهای معتبر و نام‌آشنا مدل‌های پیشرفته‌تری ارائه می‌کنند و متعاقبا قیمت بالاتـری هم دارند.

یکی از بهتـرین برندهای تیلرهای کشاورزی در بازار برند هیوندای است که با سابقه چندین ساله محصولات باکیفیت و به روزی در بازار عرضه می‌کند. محصولات هیوندای با داشتـن گارانتی چندین ماهه خیال مشتریان عزیز را از بابت کیفیت و دوام راحت می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به متخصصین خبره در سایت ابزار هیوندای مراجعه نمایید.

سخن پایانی

کشاورزی یکی از مشاغل سخت دنیاست که در صورت نداشتـن ادوات کشاورزی مناسب سخت‌تر هم می‌شود. تیلر یکی از این ادوات پرکاربرد کشاورزی است که برای شخم‌زنی، هموارسازی و آماده‌سازی زمین‌های کشاورزی به کار می‌رود. به کمک این ماشین فرایند آماده‌سازی خاک و کاشت بذر در مدت زمان کمتـری نسبت به روش سنتی دستی انجام می‌شود؛ علاوه بر این در مصرف انرژی هم صرفه‌جویی زیادی می‌شود.

در این مقاله به معرفی انواع تیلر کشاورزی به لحاظ موتوری یا دستی، به لحاظ سوخت، به لحاظ ساختار، به لحاظ نوع دنده و به لحاظ نوع چرخ پرداخته و سپس به مزایای استفاده از تیلر کشاورزی و نکات خرید تیلر کشاورزی اشاره کردیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.