موتور برق مناسب برای جوشکاری را چگونه انتخاب کنیم؟

موتور برق مناسب برای جوشکاری

با نزدیک شدن به فصل گرما و کمبود برق و مشکل قطعی‌های پی در پی آن، استفاده از موتور برق برای انجام کارهایی نظیر جوشکاری و راه‌اندازی ابزارآلات برقی مانند دستگاه جوش امری ضروری به نظر می‌رسد. اما سوالی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید این است که موتور برق مناسب برای جوشکاری کدام است؟ برای پاسخ به این سوال با این مقاله از  ابزار هیوندای همراه باشید.

موتور برق چیست؟

یک جوشکار برای کار با دستگاه جوش به برق تک‌فاز و سه‌فاز نیاز دارد. در صورت عدم دسترسی به برق کار جوشکار به مشکل برمی‌خورد. در مکان‌هایی نظیر باغ‌ها، ویلاها، کارگاه‌ها و … که دسترسی به برق شهری وجود ندارد این مشکل زندگی طبیعی را مختل می‌کند و جوشکار را با مشکل مهمی مواجه می‌سازد. اما راه چاره چیست؟ چاره کار او خرید یک موتور برق است.

 موتور برق یا ژنراتور دستگاهی است که انرژی مکانیکی به دست آمده از سوخت مصرفی مثل بنزین، گازوئیل و گاز را به انرژی الکتریکی یا برق تبدیل می‌کند. از موتور برق در مناطق دوردست برای ساخت پل، راه‌آهن، جوشکاری مخازن و لوله‌ها و… به کار می‌رود. این دستگاه در ولتاژها و توان‌های مختلفی در بازار عرضه می‌شود. بنابراین برای انتخاب یک موتور برق مناسب جهت جوشکاری باید به ولتاژ ورودی دستگاه جوش خود توجه نمایید تا بر آن اساس بتوانید بهتـرین انتخاب را انجام داده و آن را خریداری نمایید.

مقاله پیشنهادی: موتور برق چیست و انواع مختلف آن کدامند؟

موتور برق مناسب برای جوشکاری چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

برای انتخاب یک موتور برق مناسب برای جوشکاری به مشخصات متعددی باید توجه شود  که در زیر به آن‌ها خواهیم پرداخت:

خروجی دستگاه موتور برق؛ مهم‌ترین شاخصه موتور برق مناسب جوشکاری

تک‌فاز یا سه‌فاز بودن موتور برق بسیار مهم و یکی از فاکتورهای اساسی برای خرید موتور برق است. چرا که بعضی از دستگاه ‌جوش‌ها آمپر بالاتری دارند و به همین منظور باید موتور برق مناسب با آمپر دستگاه خود انتخاب نمایید.

توان مناسب موتور برق؛ از عوامل بسیار مهم در انتخاب موتور برق مناسب برای جوشکاری

یکی از مشخصه‌های بارز یک موتور برق خوب داشتـن توان یا وات مناسب برای تامین جریان ورودی اینورتر است. برای محاسبه توان موتور برق باید از فرمول زیر استفاده نمایید:

 پس از مشخص کردن حداکثر جریان ورودی ابتدا تک‌فاز یا سه‌فاز بودن دستگاه جوش خود را شناسایی نمایید. سپس اگر دستگاه جوشتان تک‌فاز بود جریان ورودی دستگاه جوش را در عدد 220 و اگر دستگاهتان سه‌فاز بود جریان ورودی را در عدد 330 ضرب نمایید. عددی که به دست می‌آید حداقل توان موتور برق را به دست می‌دهد. به عنوان مثال یک دستگاه جوش 250 آمپر تک‌فاز به توانی حدود 8.7 کیلووات نیاز دارد.

قیمت مناسب دستگاه؛ اصلی‌ترین شاخصه برای خرید یک موتور برق قوی برای جوشکاری

قیمت یک موتور برق به عواملی مثل مدل و امکانات دستگاه، توان و قدرت موتور، برند، نوع  سوخت، کیفیت ساخت، سایز و وزن، دسترسی آسان به قطعات یدکی، محل تولید، عرضه و تقاضا و… بستگی دارد. برای اینکه بتوانید دستگاهی با قیمت و توان متناسب خرید نمایید ابتدا باید قیمت‌های بازار را بررسی کنید تا بتوانید با توجه به کیفیت موتور برق مناسب‌ترین قیمت را انتخاب نموده و خرید نمایید.

حمل و نقل آسان دستگاه؛ عاملی دیگر که در انتخاب موتور برق مناسب برای جوشکاری باید در نظر گرفت

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که حین خرید موتور برق باید به آن توجه داشتـه باشیم راحتی در حمل و نقل و جابه جایی دستگاه است. از آنجاییکه ممکن است از موتوربرق در مکان‌های گوناگونی استفاده شود بنابراین وزن کم دستگاه معضل بزرگ حمل و نقل را برایتان برطرف می‌نماید.

مزایای موتور برق‌های مناسب برای جوشکاری

نوع سوخت دستگاه

سوخت موتور برق شما باید به راحتی قابل تهیه باشد و قیمت معقولی داشتـه باشد. بسته به شرایط اقتصادی کشور و گرانی یا ارزانی سوخت‌هایی نظیر گاز، دیزل یا بنزین باید موتور برق مد نظر خود را انتخاب نمایید.

میزان مصرف سوخت دستگاه

اگر بخواهید از موتور برق خود برای زمان طولانی استفاده نمایید بنابراین ممکن است به باک بزرگتـری نیاز داشتـه باشید تا در میانه کار فرایند جوشکاری ناتمام نماند.

فرکانس بالا و یکنواخت

معمولا دستگاه‌های جوش فرکانس بالایی دارند و از این رو به خروجی یکنواخت آن نیاز دارند.

تنظیم ولتاژ

یکی دیگر از ویژگی‌های مهم یک موتور برق مناسب داشتـن ولتاژ یکنواخت برای جوشکاری است.

کیفیت بالای ژنراتور

در مواقعی که فرایند جوشکاری مدت زمان زیادی طول بکشد باید خروجی ژنراتور کیفیت ابتدایی خودش را داشتـه باشد تا کار به مشکل بر نخورد.

کیفیت موتور برق

اگر موتور برق شما سیم‌پیچی 100 درصد مسی داشتـه باشد و یا مثلا از بهترین متریال برای ساخت بدنه استفاده شود و تمامی استانداردها در تولید آن رعایت شده باشد کیفیت موتور برقتان بالاتـر خواهد بود.

مصرف بهینه انرژی

بهینه بودن مصرف سوخت موتور برق در بهره‌وری آن نقش مهمی ایفا می‌کند. مصرف بهینه انرژی به کاهش هزینه‌های کمک زیادی می‌کند.

سر و صدای موتور برق

در مکان‌های محدود سر و صدای زیاد دستگاه می‌تواند باعث ایجاد آلودگی صوتی شود و سلامت گوش‌های شما را به خطر اندازد.

داشتـن سیستم تثبیت‌کننده جریان (AVR)

موتوربرق‌هایی که مجهز به سیستم تثبیت‌کننده جریان باشند می‌توانند جریان خروجی یکنواختی را در مواقع وجود نویز و نوسانات برقی (که از عمر مفید دستگاه جوش می‌کاهند) فراهم سازند. بدین ترتیب ولتاژ برق هنگام انجام جوشکاری بالا و پایین نمی‌رود و فرایند جوشکاری با کیفیت بالایی انجام می‌شود. بنابراین موتور برق‌هایی که مجهز به این سیستم باشند می‌توانند از خرابی و آسیب به دستگاه جوش شما جلوگیری به عمل آورند.

موتور برق هیوندای

مقاله پیشنهادی: 10 تفاوت موتور برق بنزینی و دیزلی؛ موتور برق بنزینی بهتـر است یا دیزلی؟

بهترین برندهای موتور برق جوشکاری

اگر بخواهیم به چند مورد از بهتـرین برندهای موتور برق جوشکاری اشاره نماییم باید به نامهای آشنایی مثل موتور برق هوندا المکس، موتور برق هیوندای، موتور برق هواسدان، موتور برق سنسی، موتور برق لانسین، موتور برق جیانگ دانگ و موتور برق کاما اشاره نماییم. اما در این میان، موتور برق‌های هیوندای که سالهای طولانی است توسط این برند مطرح در ایران عرضه می‌شود از کیفیت و کارایی مطلوب‌تری بهره‌مند هستند. همچنین گارانتی و قیمت موتور برق های هیوندای در مقایسه با سایر برندهای ناآشنا بسیار به‌صرفه‌تر بود‌ه و کاربر را به سمت خریدی امن و آسوده خاطر سوق می‌دهند.

برای مشاهده لیست موتور برق های هیوندای اینجا کلیک کنید.

سخن پایانی

یکی از چالش‌های جوشکاران انتخاب یک موتور برق مناسب است تا در مکان‌هایی که دسترسی به برق ندارد از آن استفاده نمایند. اما برای انتخاب یک موتور برق مناسب برای جوشکاری باید به چندین نکته توجه کرد. در این مقاله به ویژگی‌های موتور برق مناسب برای دستگاه جوش و تمامی مشخصات موتور برق برای جوشکاری پرداختیم. سپس چند نمونه از بهتـرین برندهای موجود در بازار را معرفی کردیم.

اگر قصد خرید یک موتور برق برای جوشکاری دارید پیشنهاد می‌کنیم برای اطلاع از قیمت و خرید انواع موتور برق به سایت ابزار هیوندای مراجعه نمایید و از خدمات ارزنده و راهنمایی و مشاوره همکاران گرانقدر ما بهره‌مند شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.