انواع سنگ فرز و کاربرد هر یک از آنها

انواع سنگ فرز

انواع سنگ فرز برای پولیش، صیقل سطوح، حکاکی، برش، زدودن زنگ زدگی و شکل داد‌‌ن استفاده می‌شود. مینی فرز، فرز سنگبری و آهنگری، فرز مینیاتوری، فرز انگشتی و … در طیف گسترده‌ای از مشاغل استفاده می‌شوند. اکثر این فرزها جهت راحتی کاربر در محیط های مختلف، در حالت بادی، شارژی و برقی نیز تولید شده‌اند.

مقاله پیشنهادی: سنگ فرز چیست و چه کابردی دارد؟

در این مقاله ازسایت ابزار هیوندای به یکی از پرکاربردتـرین ابزارآلات یعنی فرزها و انواع آن خواهیم پرداخت.

انواع صفحه سنگ فرز

صفحه فرزها در انواع و اقسام گوناگونی تولید می‌شوند که در زیر به توصیف کاربرد هریک از آنها می‌پردازیم:

 • صفحه فرز سیلیکون کارباید

برای شکل داد‌ن به فلزات از این صفحه به کار می‌رود. این صفحه برای سنگ‌زنی فلزات و پاک کرد‌ن جای جوش یا زنگ آهن و ایجاد ظاهری تمیز برای فلزات استفاده می‌شود. برای لبه صفحات فلزی و تیز کرد‌ن ابزار هم کاربرد دارد.

 • صفحه برش

این صفحه برای برش اجسام سخت مانند میله ، مهره، میل گرد و لوله های فلزی مناسب است. صفحه برش بر روی ابزارهایی مانند مینی سنگ، دستگاه فرز در سنگبری‌ها و آهنگری‌ها و غیره برای انجام عملیات برش نصب می‌شود. صفحات برش در انواع مختلفی مانند آهن‌بر، گرانیت‌بر، صفحات سنگ سنگ و غیره وجود دارد که با توجه به نوع کاربری از این دسته‌ها استفاده می‌شود.

 • صفحه سنباده

از این صفحه در موارد زیر به کار می‌رود:

 • تراشید‌ن رنگ کهنه از روی سطوح
 • صافکاری چوب قبل از استعمال روغن جلا و دیگر پوشش‌های شفاف و رنگی
 • صاف کرد‌ن سطوح و حذف برآمدگی‌ها و ناصافی‌ها
 • صفحه سنگ

صفحه سنگ برای فرم دادن سریع لبه‌ها و تیز کرد‌ن ابزار مختلف کاربرد دارد.

 • سری سیمی

سری سیمی برای پاک کرد‌ن رنگ، زنگ آهن و از بین بردن برجستگی‌ها از روی صفحات سخت فلزی استفاده می‌شود.

 • صفحه الماسه

برای برش بتون، کاشی، گرانیت و سنگ استفاده می‌شود. صفحه الماسه در دو نوع خشک و تر وجود دارد که با توجه به نوع کاربرد از آنها استفاده می‌شود.

 • صفحه فرز آلومینیوم اکسید

این صفحه چندکاره است و در نجاری و برش موادی مانند نئوپان استفاده می‌شود.

 • صفحه فلپ دیسک فرز

فلپ دیسک برای هم‌سطح کرد‌ن درز‌های جوش‌کاری بسیار مناسب است. از این صفحه برای صاف‌کاری برش‌های ناصاف و جلا داد‌ن به فلزات به کار می‌رود.

اقسام صفحه فرز

بیشتر بخوانید:  لیست سنگ های برشی و سایشی هیوندای

انواع دستگاه سنگ فرز

خود دستگاه سنگ فرز نیز شامل انواع مختلفی است که در ادامه مقاله تک تک آنها را به شما شرح خواهیم داد:

فرز بزرگ (سوپر)

فرز بزرگ یا سوپر برای مصارف صنعتی در ابعاد بزرگتـر به کار می‌رود. این ابزار به دو نوع آهنگری و سنگ‌بری تقسیم می‌شود که هر یک ویژگی و کاربرد مخصوص خود را دارند.

فرز سنگ‌بری

فرز سنگ‌بری یکی از محبوب‌ترین نوع فرز‌هاست. در صنعت سنگ‌بری، ساختمان سازی، برش داد‌ن انوع سنگ‌ها در ابعاد بزرگ، صیقل داد‌ن، تراشید‌ن و پرداخت از این فرزها استفاده می‌شود.

فرز آهنگری

فرز آهنگری برای برش آهن آلات و انواع فلزات مورد استفاد‌ه قرار می‌گیرد.از این ابزار برای تیز کرد‌ن ابزارآلات فلزی مانند وسایل باغبانی و … نیز استفاده میشود. این نوع فرز از نظر ظاهر شبیه فرز سنگبری است با این تفاوت که تعداد دور چرخش آزاد آن بیشتر است و صفحه مورد استفاده برای آن نیز کوچکتـر می‌باشد.

مینی فرز

مینی فرز یکی از پرکاربردتـرین ابزارآلات در زمینه ی برش و سایش است. این ابزار قدرت نسبتا کمتـری دارد و برای کارهای سبکتـر و ظریفتـر به کار می‌رود. تفاوت فرز و مینی فرز در ابعاد و توان دستگاه است. در واقع می‌توان گفت از فرزها برای کاربردهای گسترده و صنعتی و از مینی فرزها برای کارهای نیمه صنعتی و حتی خانگی استفاده می‌شود. بهترین مینی فرزها برای از بین برد‌ن بیرون زدگی‌های سنگ و فلز، صفحه تراشی، فرم تراشی، کنار تراشی، رنده تراشی، تیز کردن ابزارآلات باغبانی و… به کار می‌روند.

فرز مینیاتوری

این فرز کوچکتـرین عضو خانواده فرزهاست. برای کارهای بسیار ظریف مثل حکاکی، مجسمه سازی، دندانپزشکی، منبت کاری و … استفاده می‌شود. شاید بتوان ادعا کرد که کوچکتـرین اما پرکاربردتـرین عضو خانواده فرزها ، فرز مینیاتوری یا فرز حکاکی باشد. تنوع کارایی فرز مینیاتوری ها به دلیل وجود امکان نصب سری‌ها و ابزارهای مختلف موجب شد‌ه تا این ابزار به یک فرز همه کاره بدل شود.

مقاله پیشنهادی: فرز مینیاتوری چیست؟ + معرفی انواع فرز مینیاتوری

فرز انگشتی

فرز انگشتی در مقایسه با فرز مینیاتوری، بیشتـر مورد استفاده صنعتگران است و بیشتـر برای تراش و فرزکاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فرز دارای دو نوع گلوبلند و گلو کوتاه است که تنها در طول شفت به یکدیگر تفاوت دارند. این فرز نوعی فرز مستقیم است که شفت خروجی آن یا اسپیندل آن در راستای شفت خروجی موتور قرار دارد. بر خلاف سنگ فرز یا مینی فرز که با زاویه 90 درجه نسبت به زاویه قرارگیری موتور است، فرز انگشتی در یک راستا قرار دارد.

دستگاه های فرز

چرخ سنباده (سنگ فرز رومیزی)

چرخ سنباده دارای دو سنگ فرز است و به صورت ثابت به سطوحی مانند میز نصب می‌شود. از چرخ سنباده برای تیز کرد‌ن ابزار، حالت داد‌ن لبه‌ها، پولیش‌کاری و سنباده زنی قطعات فلزی استفاده میشود.

اور فرز نجاری

این فرز بر خلاف سایر مدلها فقط در صنعت نجاری استفاده می‌شود. اور فرز نجاری برای منبت‌کاری، معرق‌کاری، لبه‌زنی، گرد یا صاف کرد‌ن گوشه‌های میز، صدنلی و… به کار می‌رود. این فرز دو حالت ثابت و پایه متحرک (پایه نفوذی) دارد.

سنگ فرز شارژی قوی

فرز شارژی و برقی بخشی از تجهیزات اساسی و ضروری هر کارگاهی هستند. به کمک فرز شارژی یا برقی می‌توان روی سطوح و متریالهای مختلفی عملیات برش، پرداخت و سنگ‌زنی انجام داد. دستگاه شارژی به منبع برق نیازی ندارد و آزادی عمل زیادی حین کار برای اپراتور فراهم می‌سازد.

سنگ فرز زمینی

علت نامگذاری این دستگاه این است که در بیشتر موارد روی زمین از آن استفاده می‌شود.

سنگ فرز فارسی بر

فارسی‌بر یک ابزار برقی است که با کمک آن می‌توانیم برش‌های دقیق و منظم زاویه دار به وجود بیاوریم. به کمک این ابزار می‌توان انواع برش یعنی اریب، افقی، عمودی، فارسی و ترکیبی (ترکیبی از برش اریب و 45 درجه) را با سرعت بالا انجام داد.

فرز هیوندای

سنگ فرز همه کاره

این دستگاه ابزاری چندکاره یا همه کاره است و در طیف وسیعی از مشاغل استفاده می‌شود. محصولی که محدود به فعالیت چوب نمی‌باشد و برای کارگاه‌های رنگ‌کاری و آهنگری، تراشید‌ن، سنباده زنی و برش و … استفاده می‌شود.

سنگ فرز چندکاره یا همه کاره برای اولین بار در سال 1967 توسط فین معرفی شد. در اوایل معرفی این ابزار تنها برای کارهای ارتوپدی مانند بریدن گچ استفاده می‌شد. پس از ثبت اختراع این دستگاه، تولیدکنندگان بزرگ ابزارآلات این محصول را بطور گسترده در مراکز تولیدی خود تولید و به بازار عرضه کردند.

در مقاله ی حاضر انواع سنگ فرز برای شما آورد‌ه شد‌ه‌اند که می‌توانید متناسب با نیازهای خود با خیالی آسوده خریدتان را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.